Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att producera, distribuera och handla med energi, att driva IT-kommunikation, att äga och förvalta aktier och andelar i företag inom energisektorn samt att bedriva till rörelsen anknytande verksamhet. Det kommunala ändamålet med bolagets verksamhet är att på affärsmässiga grunder utveckla en god, allsidig och hållbar energiförsörjning.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 999 172 | 1 922 264 | 2 195 006 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 15 090 | -106 584 | 43 148 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 171 371 | -190 288 | -123 705 |
| Årets resultat (tkr) | 262 825 | 4 820 | 11 002 |
| Summa tillgångar (tkr) | 6 728 922 | 5 766 483 | 6 141 343 |
| Antal anställda | 287 | 291 | 294 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 999 172 | 1 922 264 | 2 195 006 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 15 090 | -106 584 | 43 148 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 171 371 | -190 288 | -123 705 |
| Årets resultat (tkr) | 262 825 | 4 820 | 11 002 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 943 118 | 4 314 368 | 4 385 841 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 785 804 | 1 452 115 | 1 755 502 |
| Tillgångar (tkr) | 6 728 922 | 5 766 483 | 6 141 343 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 572 544 | 435 781 | 536 775 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 560 369 | 2 307 663 | 2 215 964 |
| Avsättningar (tkr) | 7 253 | 21 533 | 14 151 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 2 800 000 | 2 550 000 | 2 550 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 788 756 | 451 506 | 824 453 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 6 728 922 | 5 766 483 | 6 141 343 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 819 | 3 592 | 3 332 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 173 868 | 182 180 | 171 469 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 85 953 | 91 240 | 84 117 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 100 022 | 126 062 | 105 814 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 287 | 291 | 294 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 966 | 6 606 | 7 466 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 919 | 952 | 881 |
| Vinstmarginal | 0.8% | -5.5% | 2.0% |
| Soliditet | 35.9% | 36.4% | 34.7% |
| Kassalikviditet | 213.9% | 291.7% | 195.8% |
Kraftringen Energi AB (publ) ingår i en koncern med 17 bolag. Moderbolag är Kraftringen AB och koncernmoderbolag är Lunds Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att producera, distribuera och handla med energi, att driva IT-kommunikation, att äga och förvalta aktier och andelar i företag inom energisektorn samt att bedriva till rörelsen anknytande verksamhet. Det kommunala ändamålet med bolagets verksamhet är att på affärsmässiga grunder utveckla en god, allsidig och hållbar energiförsörjning.